Hakkında Yazılanlar | Açıklama

ÖNER ÜNALAN HAKKINDA YAZILANLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Öner Ünalan ve çalışmaları hakkında çok az yazılmıştır.

Sağlığında, bildiğimiz kadarıyla, Cemal Süreya'nın "Bir Dil Adamı"[i] adlı yazısından başka yayınlanmış yazı yoktur. Buna, belki, kendisiyle yapılan birkaç söyleşiyi ve kitaplarıyla ilgili birkaç tanıtma yazısını ekleyebiliriz. Kendisini az çok tanıyanların anı kitaplarında, söyleşilerinde, vb. de adının geçtiği olur. Ayrıca, Veysel Öngören, "Koca Ülke" adlı şiir kitabını Öner Ünalan'a ithaf etmiştir.[ii]

Ölümünden kısa süre sonra Ahmet Say ve Faik Dikmen, Öner Ünalan üzerine birer yazı yazmışlardır.[iii] Ahmet Say, Öner Ünalan'ın "Dil Günlüğü" adlı kitabına, Öner Ünalan'ı ve dil çalışmalarını tanıtan bir giriş yazısı da yazmıştır.[iv] Bunlara, belki, ölümünü duyuran birkaç haber ve duyuruyu ve kendisini tanıyanların internet ortamında yazdığı birkaç anıyı, gene internet ortamındaki, kitaplarıyla ve çevirileriyle ilgili birkaç tanıtma yazısını ekleyebiliriz.

* * *

Doğal ki, bütün yayın organlarını izlememiz olası değil. Öner Ünalan ve çalışmaları hakkında yazılmış, listede yer almayan yazıları, vb. bize bildirirseniz, seviniriz. İletişim adresimiz: posta@ragipgelencik.net


Şubat 2013


i Bkz.: Cemal Süreya, "Bir Dil Adamı", Günübirlik, Politika (gazete), 2 Nisan 1976. (Yazıyı okumak için buraya tıklayınız.)

ii Bkz.: Veysel Öngören, "Koca Ülke", 1. baskı, Yenigün Yayınları, Ankara, Kasım 1983.

iii Bkz.: Ahmet Say, "Öner Ünalan'ın Ardından", Evrensel Kültür (Aylık Kültür, Sanat, Edebiyat Dergisi), sayı 231, Mart 2011, s. 3-4. (Yazıyı okumak için buraya tıklayınız.)

Bkz.: Faik Dikmen, "Elma Ağaçlarının Kardeşliği", ABECE (dergi), Eğitimciler Derneği (EĞİT-DER) yayını, sayı 295, Mart 2011. (Yazıyı okumak için buraya tıklayınız.)

iv Bkz.: Öner Ünalan, "Dil Günlüğü", 1. Baskı, Evrensel Basım Yayın, İstanbul, Ocak 2012, s. 11-14. (Yazıyı okumak için buraya tıklayınız.)