Hakkında Yazılanlar | Konuşmalar

ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI[i] | Gönül Ünalan

İyi günler,
Eşim Öner Ünalan çok çalışkan, çalışmaktan mutluluk duyan bir insandı. 76 yıllık ömrü, çocukluğunu saymazsak, hep çalışmayla geçti. 1957'de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden yirmi iki yaşında mezun oldu. Genç bir ziraat mühendisi olarak, öğretmen okullarında tarım öğretmeni olarak çalıştı. 1972'de başladığı Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı'nın çeşitli kademelerindeki görevi, emekli olduğu 1988'e kadar sürdü.
Bakanlıktaki görevinin yanı sıra, önemli bilimsel kitapları dilimize kazandırdı. Edebiyatla da her zaman iç içeydi. Öyküler, şiirler, inceleme ve denemeler yazdı. Özellikle Türkçemizin gelişmesine katkıda bulunmayı amaç edinmişti. Dil konusunda günlük tutardı. Daha sonra bu günlükleri kitaplaştırdı.
Ziraat Mühendisleri Odası'nın, eşim Öner Ünalan'ı özel ödül ile değerlendirmesi beni ve çocuklarımızı çok mutlu etti, kıvandırdı. Ziraat Mühendisleri Odası'na, ödülün verilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Ayrıca bir teşekkürüm daha var: Sevgili eşim Öner Ünalan namuslu ve onurlu yaşadı. Çizgisinden hiç sapmadı. İlkelerinden asla ödün vermedi. Çocuklarına onurlu bir ad bıraktı. Ölümünden sonra da bizim böyle bir gün yaşamamıza neden olduğu için, anısı güzel eşime de teşekkür ediyorum.
Sözlerimi onun bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum:

1. Madde
gündüz de doğudan gelir gece de
umut umudun bittiği yerde
her an gündemde olsa da ölüm
yaşamak birinci madde

i Gönül Ünalan'ın 14 Ocak 2013'te, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nın "Tarım Haftası 2013" etkinliği çerçevesinde düzenlediği sempozyum öncesi yapılan ödül töreninde, Öner Ünalan'ın değer görüldüğü TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Özel Ödülü'nü eşi adına aldıktan sonra yaptığı konuşmanın metni.