Hakkında Yazılanlar | Anılar

BİR ÖĞRENCİSİNDEN MEKTUP[i] | Esat Özen

27 Ocak günü Cumhuriyet gazetesine göz gezdirirken birden durdum. "Aramızdan ayrılışının birinci yılında saygıyla anıyoruz" diye bir ilan. Fotoğraf yok. Öner Ünalan yazıyor ve altında da Ragıp Gelencik. Acaba bu bizim 1960'lardaki hocamız olabilir mi? Amerikalı efsane hocamız. Bilgisayarlarla aram iyi olmadığından epey bir gecikme ile Gugul'dan aradım. Evet bu bizim Eskişehir Yunusemre Öğretmen Okulu'ndaki tarım öğretmenimiz Öner Ünalan idi.
Uzun süre kıpırdamadan kaldım. Öner Hoca, hayatta bir kez de olsa tekrar görmeyi çok istediğim kişilerdendi. Zaman gündemi ertelemeyi affetmiyor. Şimdi kendimi kendime karşı suçlu hissediyorum, ama yararı yok, biliyorum.
Onun okulumuz öğrencileri arasındaki adı "Amerikalı" idi. Ondan söz ederken kimse gerçek adını kullanmazdı. Tarım dersleri onun okulumuza gelmesi ile anlam kazanmıştı. Dersi daha çok uygulamalı ve üretime dönük yaptırırdı. Öğrencilerde büyük bir istek uyandırırdı bu durum. Öğrencilere "Arkadaşlar" diye hitap ederdi. O tok sesi ile, "arkadaşlar, tarlada biraz terleyeceğiz ama, bu kabakları hep beraber yiyeceğiz" deyişini dün gibi anımsıyorum. Ancak ciddi yağmurlarda dersi sınıfta işlerdik.
Ona "Amerikalı" diye hitap ederdik ama, Amerikan emperyalizmini de ondan öğrenmiştik. Köy Enstitüleri'nden hayranlıkla söz ederdi. Ders arası sohbetleri unutulmazdı. Herkes teneffüs aralarını sabırsızlıkla bekler, hiç sıkılmadan dinlerlerdi. Derlenecek olsa, öğrencilerine kalan izlenimler bir kitabı doldurabilir.
Utanarak söylemeliyim, o ödül alan tek hikayesi dışında hiçbir kitabını okumadım. Sağlığında tekrar dinleme olanağı bulamadım ama, kitaplarını okuyarak bunu az da olsa sağlayabileceğimi düşünüyorum. Söz veriyorum hocam. Tüm kitaplarını okuyacağım, çocuklarıma da önereceğim. Bana güvendiğini de biliyorum.

Esat Özen
Bilecik, 12 Şubat 2012


i Öner Ünalan'ın 1963-69 yılları arasında tarım öğretmenliği yaptığı Yunus Emre İlköğretmen Okulu'nda (eski Çifteler Köy Enstitüsü) öğrencisi olan Sayın Esat Özen'in onerunalan.net'e gönderdiği 12 Şubat 2012 tarihli mektup. (Mektubu, Sayın Özen'in izniyle aktarıyoruz.)